ORM3D
SAĞLIK İÇİN 3D PROTEZ TASARIMLARI

Hakkımızda

3D NEDİR?

"3 Dimensional" kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Türkçesi 3 boyut anlamına gelmektedir. Geniş anlamda 3 boyutun olması demek yüksekliğin, derinliğin ve genişliğin olmasıdır.

3D’nin meydana gelebilmesi için bir düzlem, 3 boyutlu bir obje ve bir ışık kaynağının olması gerekmektedir. 3D, üç koordinat sistemi üzerine kuruludur. Bunlar X, Y ve Z eksenleridir.

Günümüzde mimari ve mekanik gibi endüstri sektörlerinde, tıbbi alanlarda ve hepimizin yakından tanıdığı bilgisayar oyunlarında ve filmlerde 3 boyut terimi kullanılmaktadır.

Protez ortez sektöründe ise 3d teknolojisi kullanılmaya başlanmıştır. Protez ortez ölçülerinin 3d tarayıcılar ile taranıp bilgisayar ortamına aktarılması ve bilgisayar ortamında gerekli düzeltmelerin (küçültme , büyütme, gerekli yere baskı veya boşaltma istenilen formu verme veya sağ sol çeviri)yapılmasına imkan sağlanır. İstenen form bilgisayar programında oluşturulduktan sonra 3d yazıcılardan çıktı alınarak prova soketi , el modeli oluşturulur.

Silikon el üretiminde sağlam elin aynı formunda diğer taraf elin kalıbını oluşturmak amacı ile kullanılmaktadır. Eldeki eksikliğin sağlam tarafla aynı formda olması kullanıcı kişinin memnuniyetini sağlamaktadır.

Hava Durumu
Saat